"Proces cięcia polega na przesuwaniu ostrza poprzez krojony produkt. Ze względu na charakterystyczne ruchy ostrza podczas krojenia, możemy wyróżnić wiele sposobów cięcia. Najważniejsze z nich prezentujemy na poniższych grafikach."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ROCK CHOP


 

Opieramy czubek noża na desce do krojenia, następnie kierujemy rękojeść w dół oraz delikatnie do przodu. Następnie do góry i delikatnie w tył. Czubek noża przylega cały czas do deski. Taki kołyszący się ruch pozwala na szybkie, efektywne i efektownie wyglądające krojenie większości produktów.

TAP CHOP


 

Ta prosta i efektywna technika sprawdzi się doskonale podczas krojenia warzyw. Ruch noża odbywa się tylko do góry i na dół. Pamiętamy aby ostrze pracowało mniej więcej równolegle w stosunku do deski do krojenia.

CROSS CHOP


 

Technika doskonale sprawdza się podczas rozdrabniania natki pietruszki, koperku czy innych ziół. Jest bardzo podobna do Rock Chop – dodajemy tu jeszcze ruchy na boki.

DRAW SLICE


 

Opieramy czubek noża na desce i płynnym ruchem ciągniemy nóż w kierunku do siebie. Ta technika przydaje się do krojenia produktów o delikatnej strukturze, cięcie jest równe a krojony produkt nie jest miażdżony czy rozrywany.

PUSH SLICE


 

Tu ruch odbywa się - w kierunku w dół od siebie. Ostrze jest pchane do przodu, jednocześnie opada na deskę do krojenia. Jest to kolejna popularna technika, najczęściej stosowana do krojenia warzyw.

SAWING CUT


 

Jest to ta sama technika, którą stosujemy np. podczas piłowania drewna. Nóż porusza się w przód i tył, zagłębiając się w krojony produkt bez dodatkowego nacisku, który mógłby powodować jego miażdżenie, zgniatanie.Technika stosowana do krojenia pieczywa ale również do owoców i warzyw o twardej skórce i miękkim wnętrzu.

PULL SLICE


 

Ostrze tuż przy rękojeści opieramy na krojonym produkcie, czubek jest jednocześnie zadarty ku górze. Staramy się wykonać jedno, równe, estetyczne cięcie, ciągnąc nóż do siebie, jednocześnie opuszczając czubek. Ta technika jest często stosowana przez kucharzy sushi podczas krojenia bardzo delikatnych produktów jak np. mięso surowej ryby.